Продължаваме нашата приказка за това колко е хубаво богатите хора да обичат изкуството и тук ще разкажем повече за самата сграда на Фондация Луи Вюитон – една от най-новите забележителности на Париж. Ако сте пропуснали, тук ще намерите първата част от поредицата за Фондацията Луи Вюитон.
Фoндацията Луи Вюитон се посвещава на съвременното изкуство в историческа перспектива. Тя е създадена през 2006 г., а самата сграда беше открита през 2014 г. Основната мисия, която си поставя фондацията, е да направи изкуството достъпно за всички и да промотира националното и световното изкуство посредством временни експозиции на модерното и съвременното изкуство. Целта е да се създаде културно пространство за контакти между творците и публиката във всички сфери на изкуството – организиране на концерти, изложби, конференции, кино прожекции, танцови спектакли и пр.
Както казва г-н Арно, това е „ново пространство, осигуряващо диалога с широката публика и предлагащо на артистите и интелектуалците добра среда за дебати и размишления.“
Сградата на фондацията е дело на големия канадско–американски архитект Франк Гери. От една първа скица, небрежно надраскана с молив в бележника на архитекта, се ражда прозрачният облак в Булонския лес, напомнящ на прекрасен платноход, който символизира призванието на Франция да бъде световен културен лидер. Архитектът, като истински магьосник, създава една уникална сграда – емблематична и дръзка.
„Искахме на подарим на Париж едно изключително място за изкуство и култура и споделихме своята дръзка идея и своите емоции с Франк Гери, като му поверихме построяването на тази емблематична за XXI-ви век сграда.“
Бернар Арно.
Уникалността на тази сграда започва със създаването на 3600-те пана на дванадесетте платна на кораба, които са направени от извито стъкло и продължава с 19000-те пана от фибробетон, всички различни едно от друго, които придават на айсберга неговата безупречна белота, като трябва да се отдаде дължимото на самия процес на построяване на сградата, който сам по себе си е истински подвиг. В резултат се създава една наистина уникална сграда, която сбъдва мечти.
„Така както вселената се променя ежеминутно, ние искахме да създадем сграда, която се променя във всеки час на деня, за да претворим идеята за тленността и за вечното движение.“
Франк Гери
В тази магическа сграда, която сама по себе си е произведение на изкуството, до 22.02.2022 г., можете да се насладите на изключителната временна изложба „Колекцията Морозов – икони на модерното изкуство“, представяща за първи път извън Русия колекцията на братя Морозови, състояща се от над 200 творби на френски и руски художници от края на XIX век – началото на XX век, сред които едни от най-известните картини на Сезан, Гоген, Ван Гог, Реноар, Моне, Бонар, Матис и Пикасо. Вижте нашите предложения за Париж.
А тук можете да прочетете трета част от нашата поредица.
Заглавно изображение: Sergio Grazia, DIVISARE