Днес, на 8-ми март, празнуват всички дами – нежните, но същевременно силни жени, без които не можем. Нищо не може да замени майчината милувка, бабината гозба, женската ласка и обич. На този ден благодарим на всички жени за тяхната любов, борбеност и отдаденост. За да почетем този празник подобаващо, ние решихме да погледнем назад в европейската историята и да ви разкажем за 5 големи жени, които до ден днешен са пример за това, че жената може да постигне всичко, което пожелае, запазвайки своята елегантност и грация.
Жана д’Арк – Орлеанската дева
Жана д’Арк (1412-1431) е една от най-вдъхновяващите жени на френската история, която изиграва ключова роля в Стогодишната война между Франция и Англия. Още като тийнейджърка, тя твърди, че е получила божествени видения, които са ѝ наредили да помогне на французите в борбата им срещу англичаните. Затова на 17-годишна възраст, младата дама убеждава френския крал да ѝ позволи да поведе армия в битка. Така тя извоюва няколко важни победи за французите, но тази ѝ слава за жалост не трае дълго време. На 19-годишна възраст тя бива заловена от англичаните, съдена за ерес и изгорена на клада. За да я почете, католическата църква я канонизира за светица.

Идточник: Wikimedia Commons , Автор: WilsonsAlmanac.com
Мария Кюри
Родена в Полша през 1867 г., Мария Склодовска е забележителна личност още от малка. На ранна възраст тя проявява интерес към науката и изпъква със своята мисъл сред съучениците си. Съзнаваща потенциала си на ранна възраст, тя се мести във Франция, за да следва страстта си към физиката и химията. Тя провежда пионерски изследвания върху радиоактивността и открива цели два нови елемента – радий и полоний. Така тя става първата жена, която печели Нобелова награда за физика, а по-късно бива удостоена и с втора Нобелова награда за химия за работата ѝ върху радиоактивността. Интересен факт е, че само Мария Кюри до ден днешен е носител на Нобелови награди в различни сфери на науката, като това е доказателство за нейния блестящ ум. Нейният труд прави революция в областта на физиката и благодарение на нея и нейните открития се разработват нови медицински технологии, включително и лъчетерапия.

Ане Франк
Ане Франк, макар и починала на 15-годишна възраст, е забележителна млада дама, която няма как да пропуснем сред всички велики жени. Тя е известна с дневника си, който пише едва на 13 години. Родена в Германия в семейство на евреи, тя преживява тежко детство по време на Втората световна война. Заедно със семейството си, тя се е укривала в Амстердам, където започва да пише дневника си, който по-късно се превръща в световен бестселър. За нещастие, семейството им бива разкрито, задържано и депортирано в Аушвиц. По-късно Ане бива преместена в концентрационния лагер Берген-Белзен, където умира едва на 15 от тиф, глад и изтощение. След края на войната баща ѝ, Ото Франк, който е единственият оцелял от семейството на младото момиче, сбъдва мечтата на покойната си дъщеря да бъде писател и публикува дневника ѝ. До ден днешен, макар и ужасните истории, разказани в него, той и писателката му Ане са символ на достойнство и хуманизъм. Нейни са думите: “Въпреки всичко, аз вярвам, че хората дълбоко в сърцето си са добри.”

Емелин Панкхърст
Родена в Великобритания през 1858 г., Панкхърст се превръща във водеща фигура в движението на суфражетките, които се борят за правото на жените да гласуват. Тя основава Женския социален и политически съюз, който редовно организира протести и актове на гражданско неподчинение, за да привлече вниманието към каузата. Панкхърст и нейните последователи, макар и прекрасната им кауза, по това време са подложени на жестоки репресии и често са арестувани и хвърляни в затвора, защото са внасяли смут и съмнения в досега установените обществени правила. Въпреки това тяхната активност в крайна сметка спомага за осигуряването на правото на жените да гласуват в Обединеното кралство.

Роза Люксембург
Родом от Полша, Роза Люксембург е основна фигура в революционния социализъм в Германия и Полша. Още докато учи в гимназията, Роза е активна и участва в революционната политика. Тя вярва в силата на революционните масови действия и се противопоставя на Първата сетовна война, което води до нейния арест и затвор. Люксембург, освен достоен за уважение революционер, е и феминистка, като основното ѝ твърдение е, че освобождаването на жените е необходимо за успеха на социалистическата революция.

Пожелаваме щастлив празник на всички дами!