Когато през 1564-1565 г. Джорджо Вазари проектира и строи тайния проход, свързващ Палацо Векио с Палацо Пити по поръчка на Козимо Медичи, едва ли е предполагал, че един ден този близо километър коридор ще приюти шедьоврите на негови изтъкнати съвременници, а и не само. За радост на любителите на изобразителното изкуство тази необичайна пинакотека към прочутия музей Уфици във Флоренция вече е отворена за посетители след продължителен ремонт от 2016 г.
Флоренция – наследството на Медичите
Историята на могъщата династия започва през XII в., когато част от семейството се заселва във Флоренция от тосканското село Кафаджиоло. Гъвкави и безпощадни, те бързо натрупват състояние от търговия и лихварство и се издигат до едно от най-важните семейства в града.

През 1397 г. Джовани ди Бичи де Медичи основава банка, на която династията дължи влиянието си, а Флоренция се превръща във важен банков център и златният флорин става стандартна валута в цяла Европа. Неговият син Козимо де Медичи (1389-1464) превръща банката в най-мощната на Стария континент с клонове в Рим, Венеция, Неапол, Милано, Лондон и Женева. Известен като Козимо Стария, той завзема политическата власт през 1434 г. и управлява Флоренция като некоронован монарх до края на живота си. Въпреки несметното си богатство води скромен, почти спартански живот, но става меценат на учени и на известни художници Лоренцо Гиберти, Филипо Брунелески, Донатело и Фра Анджелико.
Като херцог на Флоренция, Козимо премества административните офиси на Флоренция в нова сграда, която получава името Уфици (букв. галерия от офиси). Едно по едно в нея той събира съкровищата от епохата на Ренесанса. Страстта му към изкуството наследява неговият внук Лоренцо де Медичи (1449 – 1492), наричан Великолепни. Умел държавник, изкусен дипломат, успешен банкер, изящен поет, хуманист и покровител на изкуствата, по негово време Флоренция става архитектурно бижу, към което са привлечени прочути творци като Сандро Ботичели, Mukeланджело, Донатело, Леонардо да Винчи и др.

Тайният проход в сърцето на града
е едно от най-интригуващите свидетелства за ренесансовата изобретателност, поръчан от великия херцог Козимо I Медичи и неговата съпруга Елеонора ди Толедо. Построен само за пет месеца по време на сватбата между наследника на флорентинския владетел Франческо I де Медичи и Джована Австрийска, той свързва Уфици и Палацо Векио с новата резиденция на фамилията – двореца Пити. Внушителният ренесансов дворец е построен със зестрата на Елеонора, чийто баща е вицекрал на Неапол. Впоследствие испанската аристократка купува и съседните имоти, известни днес като градините „Боболи”.

Коридорът, често наричан „Флорентинският проход“, е вдъхновен от Passetto в Рим, който свързва Ватиканския дворец с Castel Sant’Angelo – проход, известен със спасяването на папа Климент VII (Джулио де Медичи) по време на разграбването на Рим през 1527 г. По подобен начин коридорът Браманте от 1505 г. свързва Ватиканските апостолически дворци с Двора на Белведере.
Името на Джорджо Вазари ще се помни през вековете не само със създаването на тази монументална скрита пешеходна алея, но и с биографиите на бележити ренесансови художници, някои от които негови съвременници. Ревностен почитател на Микеланджело, той се радва на приятелството и покровителството на семейство Медичи. Негови монументални творби красят стените на Палацо Векио и Кралската зала във Ватикана. Той е основател на Художествената академия на Флоренция, начело с Микеланджело.

Входът към Коридора е една необозначена врата
на западния коридор на Галерията. Никой от посетителите, които всеки ден се тълпят в Уфици, не подозира какво съкровище се крие зад нея. Необичайният коридор се насочва към Арно, следва реката до Понте Векио, повдигната на огромни арки, и минава над магазините на прочутия мост. По нареждане на Великия херцог тогавашните дюкяни за месо са преместени и заменени с бижутерски магазини и ателиета, които стоят и до днес. От другата страна на реката коридорът минава през вътрешността на църквата Санта Феличита, по покривите на къщите и градините на семейство Гуичардини, докато стигне до пещерата на Буонталенти в градините „Боболи”.
Пристъпи ли прага на галерията, човек попада сякаш в друго измерение, тихо и нереално, сравнено с останалата част от музея. Уникалната колекция от портрети е създадена в средата на XVII в. от кардинал Леополдо де Медичи – най-малкия син на великия херцог Козимо II де Медичи, и Мария Магдалена Австрийска. В коридора са изложени автопортрети на Андреа дел Сарто, Бекафуми, Бернини, Анибале Карачи, Гуидо Рени, Салватор Роза, Рубенс, Канова, Хайез, Коро, Енгр, Делакроа, Енсор, Шагал и много други.

По време на Втората световна война в него са преместени много картини, за да бъдат спасени от бомбардировките, а Мусолини разпорежда централните прозорци да бъдат подменени с по-големи, за да впечатли Фюрера. Само прекрасната гледка и скъпоценните творби спасяват Понте Векио от взривяване от отстъпващата хитлеристка армия.
Коридорът е възстановен и отворен за обществеността през 1973 г., но е затворен след 20 години заради терористична атака на италианската мафия. Силният експлозив в автомобил през нощта на 26 май 1993 г. отнема живота на петима души, поврежда алеята и унищожава безценни реликви.

Проектът за реставрация и повторното отваряне
е представен от Уфици и на коридора Вазари беше извършен от галериите Уфици и Дирекцията за наследство към Министерство на културата (Soprintendenza) през февруари 2019 г. след 18 месеца проучвания, изследвания и разследвания, включващи десетки специалисти. Цялата документация за проекта включва над хиляда страници, 201 квадратни метра планове, 23 експертни доклада, 2435 снимки и множество материали, анализи и тестове и струва на държавата около 10 млн. евро и дарение от 1 млн. долара от американския предприемач Скип Авансино.
Достъпът до коридора Вазари става с билет за галерия Уфици. Предварителната резервация е задължителна. В него се допускат групи до 25 души и двама екскурзоводи, първата от които влиза в 10.15 ч., а последната – в 16.35 ч. Комбинираният билет Uffizi-Vasari позволява на посетителите да влязат в галерията два часа по-рано, за да разгледат музея, преди да пристъпят в тайния коридор. Коридорът е достъпен само в една посока – от Уфици към градините Боболи, излиза се близо до пещерата Буонталенти и се продължава към двора на Палацо Пити.

Благодарение на експертния опит в реставрацията и уменията на професионалистите, координирани от Уфици и Сопринтенденца, коридорът отново е достъпен за обществеността и е част от усилията на Министерството на културата да върне блясъка на Флоренция чрез знакови места, като Галерията, градините „Боболи” и Палацо Пити.
А ако сте във Флоренция с програмите на Руал Травел, непременно отправете поглед към Уфици от моста над река Арно. Ще забележите поредицата от квадратни прозорци, които минават по протежение на последния етаж, и ще знаете, че там е тайният проход на Медичите.
Снимки: PIXABAY