Тя е не само красива, тя е умна и образована. Тя е истинска звезда и се държи като такава. Изявите и постовете ѝ в YouTube, Twitter, Instagram и Facebook представят една усмихната и състрадателна модерна дама. Опра Унфри я нарече „бижу в короната”. И с пълно право. Това е Рания, кралицата консорт на Хашемитско кралство Йордания.
Кой да предположи
че дъщерята на палестински бежанци един ден ще седне на трона до съпруга си Абдула II бин ал-Хюсеин. И не просто ще стои до него, а ярко ще блести със своя собствена светлина.
Кралицата е родена на 31 август 1970 г. с името Рания Ал-Ясин в Кувейт. Родителите ѝ Фейсал Седки Ал-Ясин – лекар, завършил медицина в Кайро, и съпругата му Илхам Ясин са родени в палестинския град Тулкарм на Западния бряг.
Рания завършва New English School в Кувейт и записва бизнес администрация в Американския университет в Кайро. След дипломирането си през 1991 г., започва работа в маркетинговия отдел на Ситибанк в Кувейт, а след това е наета от Apple Inc. в Аман. Именно в йорданската столица тя среща принца.
Любов от пръв поглед
Това лято, малко след сватбата на първородната си дъщеря Иман и последвалата на престолонаследника Хюсеин, кралят и кралицата на Йордания отбелязаха 30-ия юбилей от собствената си сватба. Социалните мрежи бяха залети от видеа, които разказваха за тяхната любовна история. В един от тях Рания казва: „Всеки изминал ден ни сближава и всяка изминала година ми показва колко невероятно съм благословена да прекарам живота си с теб. Честит 30-годишен юбилей, кралю мой“.
Малко след като пристига в Аман, младата дама е поканена от свой колега на парти, организирано от сестрата на принц Абдула. По-късно, вече крал, той признава, че това е „любов от пръв поглед”, докато Рания е по-предпазлива. Все пак той е принц, макар и без никакви шансове да стане крал, със славата на плейбой. След 6-месечна връзка двамата обявяват годежа си пред обществеността и се женят на 10 юли 1993 г. Дори и в този ден перспективата да бъдат крал и кралица е
твърде мъглива
принцът е просто един от многото претенденти за трона, с майка англичанка, родена като Тони Аврил Гардинър, отдавна разведена с баща му – тогавашния крал Хюсеин бин Талал.
През шестте години между брака им и смъртта на стария крал през 1999 г. Рания и Абдула са млади привлекателни кралски особи, които живеят в столицата на Йордания. Те са извън вниманието на медиите, освен с това, че принц Абдула е военен от специалните части, който обича да пилотира самолети и да кара бързи коли, а Рания е изключително красива и стилна млада дама. Почти година след сватбата се ражда и първото им дете, кръстено на дядо си Хюсеин. На смъртния си одър той взема изненадващо решение и
променя реда за наследяване
на трона, като посочва принц Абдула за свой наследник.
Откакто това се случи през 1999 г., кралица Рания работи усилено. Тя обиколи планетата – от малките села в Косово, през бежанските лагери до Вашингтон, окръг Колумбия.
Кралицата е известна най-вече със застъпничеството си в областта на общественото здраве и образование, както и с изключителния си стил. Възползвайки се от влиянието си, тя подкрепя Глобалната кампания за образование (GCE), прелита от Йоханесбург до Съединените щати, където се среща с жени и деца от Совето, а после сяда до първата дама Джил Байдън.
Рания е член на борда на директорите на Фондацията за международно подпомагане на общността от септември 2003 г. Нейното партньорство с организацията доведе до възхода на много микробизнеси в Йордания. Тя е първият виден защитник на децата на УНИЦЕФ и се присъедини към борда на директорите на Фондацията на ООН през септември 2006 г.
Мислите, че е като приказка
Не, не е, признава тя пред Опра Уинфри. „Да си кралица, е по-скоро като да управляваш много голям и много сериозен бизнес”, казва Рания на водещата и се усмихва с ослепителната си усмивка.
Да, не всичко е като в приказка. Тя е подложена на ожесточена критика от страна на 36-те племена на Йордания. Те критикуват скъпите ѝ тоалети и твърдят, че „кралицата изгражда центрове, за да засили властта си и да обслужва интересите си против волята на йорданците“. Дори завеждат съдебен иск за връщане на земите, дадени на семейството ѝ с мотива, че „земята принадлежи на йорданския народ“.
Вижте предложението ни за екскурзия до Йордания ТУК.
По материали от чуждия печат. Използвани са снимки от профила на кралицата във Фейсбук и от официалната ѝ страница https://www.queenrania.jo/.