От заснежените върхове на Пиренеите до златистите плажове на юг, от незабравимата Астурия на север до страстната Андалусия, Испания е съвкупност от непрекъснато променящи се пейзажи, култура, традиции, атракции, кухня и дори езици.
Накъде да се отправите? Изборът е труден, особено ако за пръв път се готвите да посетите тази многолика страна. Затова ви предлагаме една страхотна селекция с най-доброто от Испания.
Откъде да започнем? Разбира се, със столицата Мадрид и гордостта на страната –
Националният музей на изкуствата Ел Прадо
най-голямата художествена галерия в Европа и една от най-важните в света, заради изложените в нея шедьоври на испанската, фламандската и италианската школи. Един ден едва ли е достатъчен – ако не разполагате с много време, е добре да посетите поне залите с платната на Веласкес и Гоя. Не пропускайте да се насладите на трептиха „Градината на земните удоволствия” на Йеронимус Бош, „Менините” (Las Meninas) на Веласкес и „Облечената маха” (La maja vestida) на Франсиско Гоя.
Непременно обърнете внимание на самата сграда – нейната фасада е един от най-добрите примери за испански неокласицизъм.
Ако сте за няколко дни в Мадрид, отскочете до
Толедо – старата испанска столица
до 1561 г., където векове наред християни, мюсюлмани и евреи са писали историята на страната, увековечена в картините на Ел Греко.
Трите порти през крепостните стени – Bisagra, Cambrón и Sol, ще ви отведат в лабиринта от улици на стария град, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Започнете разходката от джамията Кристо де ла Луз (Cristo de la Luz), която е на повече от хиляда години и е считана за най-стария паметник в Толедо, образец на испано-ислямската и мудехарска архитектура на полуострова. От там по калдъръмените улички се отправете към стария еврейски квартал, който се гордее с две важни забележителности – най-старата синагога Санта Мария ла Бланка (Sinagoga Ben Shoshan) и синагогата Ел Трансито (La Sinagoga del Tránsito), превърната в Сефарадски музей. Тук е и музеят на един от най-обичаните и известните жители на Толедо, художникът-маниерист Ел Греко, роден в Крит под името Доминикос Теотокопулос. Най-известната му творба „Погребението на граф Оргас” (El entierro del Conde de Orgaz) е в съседната църква Санто Томе.
Внушителната катедрала, посветена на Дева Мария при нейното Възнесение на небето (La Santa Iglesia Catedral), е най-значимото християнско наследство. Първият камък на катедралата е положен през 1226 г. по заповед на архиепископ Дон Родриго Хименес върху основите на вестготски храм от 6 в., превърнат впоследствие в джамия. Забележителен е манастирът Сан Хуан де Лос Рейес (Monasterio de San Juan de los Reyes) със своята испанско-фламандската готическа архитектура, поръчан от католическите монарси Фердинанд и Изабела в чест на победата при Торо.
Мюсюлманското наследство откриваме в крепостта Алкасар (Alcázar de Toledo) – военно и стратегическо укрепление, което доминира над града, построено върху останките на римски гарнизон.
От Кастилия-Ла Манча се отправяме към столицата на Каталуня Барселона – най-посещаваният испански град. Едно от нейните съкровища е
Бенедиктинско абатство Санта Мария де Монсерат
Манастирът възниква около светилището на Дева Мария от Монсерат, наричана още La Moreneta и едноименния скит, който граф Гифре ел Пелос подарява на манастира Рипол през 888 г.
През 1025 г. Олиба, абат на Рипол и епископ на Вик, основава нов манастир в скита Санта Мария де Монсерат. Скромната обител приема пилигрими, които разпространяват легендите за чудесата на Черната Мадона. През 1409 г. той става самостоятелно абатство. В периода от 1493 до 1835 г. манастирът претърпява големи реформи, превръща се в първостепенен културен център – към него е създадено музикално училище, и става част от Конгрегацията на Валядолид. По време на Испанската гражданска война (1936-1939) обителта е изоставена, но правителството на автономната област успява да я спаси от разграбване и унищожаване.
Кабинков лифт отвежда до абатството, а фуникуляр – до върха на планината, откъдето се открива изумителна гледка към Барселона и открояващия се силует на
Саграда Фамилия (La Sagrada Família)
посветена на Светото семейство. Подсъдно е да сте в Барселона и да не видите необикновения шедьовър на Антонио Гауди, чието завършване е все още в необозримото бъдеще – строителството започва през 1882 г. и се очаква да приключи … през 2030 г.
Парцелът в квартал Ешампле е купен на безценици от Хосеп Мария Бокабела, който поверява проекта за новата катедрала на архитекта Вилар. Но когато строителството е изоставено, 30-годишният тогава Гауди поема нещата в свои ръце и оставя своя неподражаем стил върху нея до нелепата си смърт през 1926 г.
Саграда Фамилия се състои от три монументални фасади, всяка от които е увенчана с четири кули, които символизират дванадесетте апостоли. Гауди посвещава голямата част от живота си на проектирането на базиликата и неговото влиянието може да бъде открито във всеки детайл – от уникалната форма на латински кръст до зашеметяващата фасада на Рождество Христово, завършена преди смъртта му.
Валенсия привлича пилигрими от векове, заради най-ценната християнска реликва – Светият граал (светият потир), който се съхранява сред величествените стени на
Катедралата „Успение на Дева Мария от Валенсия”
(Iglesia Catedral-Basílica Metropolitana de la Asunción de Nuestra Señora de Valencia) в центъра на града. Чашата на Христос от Тайната вечеря е донесена във Валенсия от крал Алфонсо Великодушния и в началото е пазена в кралския дворец. През 1437 г. реликвата е преместена в катедралата и от 1916 г. е изложена в красивия готически параклис.
Пътуването в Испания завършваме с футуристичния
Град на изкуствата и науките
дело на местните архитекти Сантяго Калатрава и Феликс Кандела. В развлекателния комплекс по протежение на 2 км от старото корито река Турия са инвестирани 900 млн. евро и над десетилетие, за да бъде завършен. Комплексът включва най-големият аквариум в Европа – Oceanogràfic, със 7 различни морски среди, обитавани от почти 45 000 екземпляра от 500 различни вида, като делфини, белуги, моржове, морски лъвове, тюлени, пингвини и акули; L’Hemisfèric – планетариум и IMAX кино; научен музей (Museu de les Ciències Príncipe Felipe); огромна ботаническа градина (L’Umbracle) на 17 000 кв.м, където можете да се разхождате и да се насладете на типичните средиземноморски растения и съвременни скулптури; и музикален център (Palau de les Arts Reina Sofia).
Можете да се докоснете до многоликата Испания с програмите на Руал Травъл.
СНИМКИ: PIXABAY