Испанска компания се готви да разбие 30-годишния монопол на Eurostar върху железопътната линия под Ламанша, която свързва Лондон и Париж. Стартъпът Evolyn обяви преди няколко дни, че ще пусне високоскоростната услуга през 2025 г., защото маршрутът е „стратегически” и има „голямо търсене” за него.
И не само обяви, но вече е постигнал споразумение за купуване на 12 високоскоростни влака от френския производител Alstom с опция за придобиване още четири. Композицията ще се движи между St Pancras International в Лондон и Gare du Nord в Париж. На този етап компанията не планира други маршрути, но вероятно ще добави допълнителни спирки в Южна Англия и Северна Франция на по-късен етап.

Кой стои зад проекта?
Общата инвестиция на Evolyn в проекта възлиза на 1.16 млрд. евро. Въпреки че влаковете ще пътуват под Ламанша от 2025 г., услугата ще функционира пълноценно от 2026 г. Зад стартъпа стоят френски и британски индустриалци и инвестиционни фондове, чиито имена все още не са огласени. Знае се само, че Evolyn се ръководи от испанското семейство Космен, което инвестира в компанията за автобуси и влакове Mobico на Острова, известна като National Express на континента. Самата Mobico обаче не участва в консорциума, въпреки че човек от фамилията – Хорхе Космен, е главен изпълнителен директор на Evolyn. Пред медиите той обяви, че „правителствата на Обединеното кралство и Франция приветстват проекта, който ще позволи на техните граждани да увеличат възможностите за връзка между Обединеното кралство и няколко държави на континентална Европа със зелена алтернатива“.
Отворен достъп
Тунелът под Ламанша работи на принципа на „отворен достъп“, който дава право на всеки железопътен оператор да ползва съоръжението. В продължение на три десетилетия нямаше алтернатива на Eurostar.

Evolyn започва да работи по проекта преди три години и вече е на етап обсъждане на правата за достъп до линиите. Getlink – оператор на тунела под Ламанша, приветства намеренията на испанския стартъп да бъде вторият международен оператор по линията Лондон-Париж. Още повече, че мрежата от тунели под Ламанша е с капацитет 20 милиона пътници годишно. Според Ян Лериш, генерален директор на Getlink, това само „потвърждава икономическата и техническата привлекателност на инфраструктурата на Евротунела, както и огромния потенциал за растеж на високоскоростния железопътен трафик под Ламанша“.
Големият залък
Високоскоростната железница на Eurostar е доходоносен бизнес. Компанията реализира 332 млн. евро печалба през 2022 г. От пускането на подводната железопътна връзка под Ламанша през 1994 г. няколко компании се опитаха да конкурират с Eurostar, но безуспешно.

Пълното име на единствения засега пътнически оператор е Eurostar International Limited. Отнаало той е собственост на три отделни компании от Обединеното кралство, Франция и Белгия. Британското правителство продаде дела си за малко над 757 млн. паунда през 2014 г. на две инвестиционни компании от Канада и САЩ.
Впоследствие Eurostar се сля с Thalys – оператор на високоскоростни жп услуги в Западна Европа, с амбицията да превозва 30 милиона пътници годишно до 2030 г. спрямо наполовина по-ниския общ трафик на двете компании през 2019 г.

Eurostar обслужва и други маршрути – до Брюксел и Амстердам. Това лято обемът на пътниците по втората линия се е увеличил два пъти в сравнение с нивата отреди пандемията. Връзката обаче ще бъде преустановена от юни 2024-а, поради ремонт на централната жп гара в нидерландската столица.
Тази зима компанията планира да пусне всяка седмица нов влак от Лондон до Френските Алпи.

Всички приветстват конкуренцията, която ще доведе до по-ниски цени, по-добри услуги и по-голямо разнообразие от европейски дестинации за пътуващите от Обединеното кралство и континентална Европа. Много европейски лидери подкрепят железопътния транспорт в контекста на климатичните промени. Миналата година например, Франция забрани вътрешните полети на кратки разстояния между дестинации, за които съществува алтернативно пътуване с влак под 2.5 часа с някои изключения . Австрия също предприема стъпки за стимулиране на железопътния транспорт и ограничаване на кратките полети. Европейската комисия застана зад десет пилотни проекта, които ще създадат нови трансгранични железопътни услуги или ще подобрят съществуващите на територията на Европейския съюз.
Снимки: PIXABAY