На 20.09.2023, в рамките на първото официално посещениe на новия британски монарх във Франция, френският президент и съпругата му дадоха прием в чест на високите гости в двореца Версай, на който, освен прочутата Огледална зала на двореца, в която беше подредена шестдесетметрова маса, блесна и новореставрираният Кралски параклис.
Преди вечерята, която президентът Макрон и съпругата му дадоха в чест на краля на Великобритания Чарлз III и кралица Камила в първата вечер от официалната им визита в страната, домакините и гостите се насладиха на концерт в Кралския параклис. Трябва да признаем, че още в края на царуването на Краля Слънце, в параклиса са се правели концерти и музиката е била тук кралица.
Строителството на Кралския параклис, считан за духовното наследство на Людвик XIV, започва през 1699 г. под ръководството на големия архитект Ардуен Мансар, любимец на краля, и завършва през 1710 г. под ръководството на зетя на Мансар, Робер дьо Кот.
Кралският параклис, на двореца Версай е изключително впечатляващ и представлява едновременно самостоятелна сграда и неразделна част от северното крило на двореца. Той е квитесенцията на класицизма – този царствен стил, шестващ във Франция по времето на Людвик XIV. В него виждаме да се сливат вертикалният устрем към светлината на готическите катедрали с виртуозно богатия, почти бароков декор, в който златото изобилства, както се полага на всички интериори, строени по времето на Краля Слънце. Кралят умира през 1715 г. и се радва на завършения параклис само 5 години. Разбира се, той присъства тук ежедневно на сутрешната меса, която наблюдава от своята кралска ложа, разположена на горния етаж. Но също така се знае, че той е обръщал особено внимание на музиката в своя параклис – сам е избирал музикантите и певците, както и псалмите, които се композирали специално за параклиса и се изпълнявали тук и които превръщат параклиса на двореца Варсай в най-прочутата музикална сцена на Европа по онова време.
За построяването на този архитектурен шедьовър са похарчени 2,5 млн ливри – повече от двойно в сравнение с Огледалната зала, строена от 1678 до 1684, като 1 млн ливри са похарчени само за декорацията – стенописи и скулптурна украса. По параклиса работят двама аархитекти, 7 художника, 105 скурптора и цяла армия занаятчии.
Кралският параклис блести и прекосява вековете, без почти никаква значителна промяна. Но времето и атмосферните влияния взимат своето и преди няколко години вече параклисът беше доста изхабен както по отношение на вътрешната украса, така и по отношение на конструкцията на сградата. Затова през 2018 г. започва колосолна реставрация с бюджет 16 млн евро, осигурен основно от четирима спонсори: фондация „Филантропия“, „Диор“, световният лидер в модерните конструкции и устойчивото строителство „Сен Гобен“ и една от най-мощните фирми, занимаваща се с външна реклама JCDacaux. В продължение на над три години 150 работника – покривни специалисти, дърводелци, каменоделци, сккулптори, художници, майстори стъклари, ключари, позлатители се сменят, за да работят по покрива, външната декорация, скулптурната украса, стенописите, стъклописите… Върху покрива са поставени 116 000 златни листа.
През пролетта на 2021 кралският параклис грейна с целия си блясък, с който посрещна на 20.09.2023 височайша кралска визита и си припомни помпозните дни от времето на Краля Слънце.
Вижте програмите ни за Париж, в които можете да видите новореставрирания Кралски параклис на Версайския дворец.