fbpx Skip to main content
Светът в розово (Европа)

Светът в розово (Европа)

Барби е постоянен източник на вдъхновение и не само за малки момиченца, както се оказа след премиерата на едноименния блокбъстър това лято. С романтичната комедия светът установи, че куклата е символ освен на женственост, но и проводник на естетика и културни идеи. Barbiecore се превърна във феномен на поп културата, заливайки света в бонбонено розово.

Създадена през 1959 г. от съоснователя на Mattel Рут Хендлър Барби е любим приятел на милиони момиченца по света, за някои творци, като Анди Уорхол – муза, а за нас – повод да погледнем на света в розово.

Тъмнорозовата вила в покрайнините на Порто –

Вила Серралвес (Villa Serralves)

се счита за най-забележителния пример за сграда в стил Арт Деко в Португалия. Проектирана и построена между 1925 и 1944 г., първоначално тя е замислена като частна резиденция за Карлос Алберто Кабрал (1895−1968), втори граф на Визела. Семейството продава имението на предприемача Делфим Ферейра през 1955 г., от наследниците на когото държавата го придобива през 1987 г., за да превърне имота в най-значимия музей на модерното изкуство в Португалия. Днес вилата и парка Serralves са запазена територия за изложби и концерти,  организирани в сътрудничество с партньори от страната и чужбина.

Светът в розово (Европа) 1
Източник: Fundação de Serralves

Емблематичният жилищен комплекс на Рикардо Бофил

Muralla Roja in Calpe

в Калпе (Коста Бланка, Испания) вдъхнови създателите на популярния сериал на Netflix Squid Game. Впрочем в крайбрежния испански град могат да се видят и други постмодерни сгради на прочутия испански архитект, проектирани през 60-те до 80-те години на миналия век, като Xanadú, El Anfiteatro и Las Villas.

Комплексът напомня на мароканска касбах (крепост) с вътрешните стълби, дворове и арки, която Бофил доразвива със собствен авангарден щрих.

Светът в розово (Европа) 2
Източник: PEXELS

Riomaggiore in Cinque terre

е най-южното село на Чинкуе Тере, което пълзи по стръмните хребети над морето. Няма как да сбъркате неговите типични, оцветени в нюанси на розовото къщи с покриви от шисти. Достъпът до тях е възможен както от входа, така и от задната страна на горните етажи, което е позволявало бягство на обитателите им в случай на нападение от морето.

Светът в розово (Европа) 3
Източник: PIXABAY

Сгушена в масива Esterel с лице към залива на Кан

Le Palais Bulles de Théoule-sur-Mer

изненадва с дизайна си и със спиращата дъха гледка към Ривиерата. Имението е проектирано от унгарския архитект Antti Lovag за френския индустриалец Пиер Бернар. Строителството започва през 1979 г. До 1984 г. северната конструкция е завършена и Бернар планира разширение на жилищната площ, тенискорт и дори театър. След неговата смърт през 1991 г., ваканционният имот става собственост на модния дизайнер Пиер Карден.

Днес приличащата на надути балони Palais Bulles разполага с 1200 кв.м жилищна площ, която включва голяма приемна, панорамен салон, който може да побере до 350 души, две кухни, трапезария и десет апартамента. Останалите съоръжения, като инфинити басейн, висящи градини, театър и др. са разположени върху 8000 кв.м площ.

Светът в розово (Европа) 4
Източник: Le Palais Bulles de Théoule-sur-Mer  

Розовият ресторант

MaMa Kelly Amsterdam

до Олимпийския стадион в покрайнините на града разполага с 230 места на площ от 1000 кв.метра и предлага на клиентите си само пиле и омари. Твърде голям, твърде кичозен, твърде скромно меню и твърде далеч – въпреки това той е изключително популярен.

Рамбалдо и съпругата му Вилемиен отварят първия си ресторант MaMa Kelly The Hague през 2010 г. – той малко по-малък с 800 кв. м площ и 200 места и се намира в индустриална зона извън града в стара цигарена фабрика.

Светът в розово (Европа) 5
Източник: Facebook

Едва ли сте очаквали да видите лютеранска църква, боядисана в розово, но

Kemi Church

В Лапландия е точно такава. Тухлената неоготическа сграда е проектирана от Йозеф Стенбек и е завършена през 1902 г., а витражите на олтара от 1986 г. са дело на Лаури Алгрен. Готическите влияния могат да се видят в кулата на църквата, малките кули и прозорците. Семплото обзавеждане и оскъдната декорация са финландска традиция.

Църквата и околните сгради образуват впечатляващ ансамбъл от обществени сгради в центъра на града, който отразява стиловете на градско строителство от началото на 20-ти век.

Светът в розово (Европа) 6
Източник: Flickr

Нека името

Grüne Zitadelle von Magdeburg

не ви подвежда – „зелената цитадела” всъщност е розова. „Оазисът на Фриденсрайх Хундертвасер за човечеството и природата в море от рационални къщи ” е отворен за обществеността на 3 октомври 2005 г.

В цитаделата всички архитектурни каузи на Хундертвасер се събират под един покрив – това е и неговата „най-добра и най-красива творба“, която произтича от инициативата на жилищна кооперация „Град Магдебург през 1954 г.“. Кооператорите се обръщат към архитекта с молба да реновира стара сглобяема бетонна сграда „plattenbau“ през 1998 г. Проектът е отхвърлен в  полза на нова конструкция, чието изграждане започва през 2002 г.

Светът в розово (Европа) 7
Източник: Grüne Zitadelle  

Заглавна снимка: PIXABAY

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.