Барби е постоянен източник на вдъхновение и не само за малки момиченца, както се оказа след премиерата на едноименния блокбъстър това лято. С романтичната комедия светът установи, че куклата е символ освен на женственост, но и проводник на естетика и културни идеи. Barbiecore се превърна във феномен на поп културата, заливайки света в бонбонено розово.
Създадена през 1959 г. от съоснователя на Mattel Рут Хендлър Барби е любим приятел на милиони момиченца по света, за някои творци, като Анди Уорхол – муза, а за нас – повод да погледнем на света в розово.
Тъмнорозовата вила в покрайнините на Порто –
Вила Серралвес (Villa Serralves)
се счита за най-забележителния пример за сграда в стил Арт Деко в Португалия. Проектирана и построена между 1925 и 1944 г., първоначално тя е замислена като частна резиденция за Карлос Алберто Кабрал (1895−1968), втори граф на Визела. Семейството продава имението на предприемача Делфим Ферейра през 1955 г., от наследниците на когото държавата го придобива през 1987 г., за да превърне имота в най-значимия музей на модерното изкуство в Португалия. Днес вилата и парка Serralves са запазена територия за изложби и концерти, организирани в сътрудничество с партньори от страната и чужбина.
Емблематичният жилищен комплекс на Рикардо Бофил
Muralla Roja in Calpe
в Калпе (Коста Бланка, Испания) вдъхнови създателите на популярния сериал на Netflix Squid Game. Впрочем в крайбрежния испански град могат да се видят и други постмодерни сгради на прочутия испански архитект, проектирани през 60-те до 80-те години на миналия век, като Xanadú, El Anfiteatro и Las Villas.
Комплексът напомня на мароканска касбах (крепост) с вътрешните стълби, дворове и арки, която Бофил доразвива със собствен авангарден щрих.
Riomaggiore in Cinque terre
е най-южното село на Чинкуе Тере, което пълзи по стръмните хребети над морето. Няма как да сбъркате неговите типични, оцветени в нюанси на розовото къщи с покриви от шисти. Достъпът до тях е възможен както от входа, така и от задната страна на горните етажи, което е позволявало бягство на обитателите им в случай на нападение от морето.
Сгушена в масива Esterel с лице към залива на Кан
Le Palais Bulles de Théoule-sur-Mer
изненадва с дизайна си и със спиращата дъха гледка към Ривиерата. Имението е проектирано от унгарския архитект Antti Lovag за френския индустриалец Пиер Бернар. Строителството започва през 1979 г. До 1984 г. северната конструкция е завършена и Бернар планира разширение на жилищната площ, тенискорт и дори театър. След неговата смърт през 1991 г., ваканционният имот става собственост на модния дизайнер Пиер Карден.
Днес приличащата на надути балони Palais Bulles разполага с 1200 кв.м жилищна площ, която включва голяма приемна, панорамен салон, който може да побере до 350 души, две кухни, трапезария и десет апартамента. Останалите съоръжения, като инфинити басейн, висящи градини, театър и др. са разположени върху 8000 кв.м площ.
Розовият ресторант
MaMa Kelly Amsterdam
до Олимпийския стадион в покрайнините на града разполага с 230 места на площ от 1000 кв.метра и предлага на клиентите си само пиле и омари. Твърде голям, твърде кичозен, твърде скромно меню и твърде далеч – въпреки това той е изключително популярен.
Рамбалдо и съпругата му Вилемиен отварят първия си ресторант MaMa Kelly The Hague през 2010 г. – той малко по-малък с 800 кв. м площ и 200 места и се намира в индустриална зона извън града в стара цигарена фабрика.
Едва ли сте очаквали да видите лютеранска църква, боядисана в розово, но
Kemi Church
В Лапландия е точно такава. Тухлената неоготическа сграда е проектирана от Йозеф Стенбек и е завършена през 1902 г., а витражите на олтара от 1986 г. са дело на Лаури Алгрен. Готическите влияния могат да се видят в кулата на църквата, малките кули и прозорците. Семплото обзавеждане и оскъдната декорация са финландска традиция.
Църквата и околните сгради образуват впечатляващ ансамбъл от обществени сгради в центъра на града, който отразява стиловете на градско строителство от началото на 20-ти век.
Нека името
Grüne Zitadelle von Magdeburg
не ви подвежда – „зелената цитадела” всъщност е розова. „Оазисът на Фриденсрайх Хундертвасер за човечеството и природата в море от рационални къщи ” е отворен за обществеността на 3 октомври 2005 г.
В цитаделата всички архитектурни каузи на Хундертвасер се събират под един покрив – това е и неговата „най-добра и най-красива творба“, която произтича от инициативата на жилищна кооперация „Град Магдебург през 1954 г.“. Кооператорите се обръщат към архитекта с молба да реновира стара сглобяема бетонна сграда „plattenbau“ през 1998 г. Проектът е отхвърлен в полза на нова конструкция, чието изграждане започва през 2002 г.
Заглавна снимка: PIXABAY