Трета част ТУК
Представяме Ви четвъртия от серия пътеписи из йога пътешествието ни в Индия в началото на 2019 година. Вижте ТУК как и Вие да съчетаете културния туризъм с неповторимо духовно изживяване!
ДЕН 7:
Открихме новия ден с йога практика, и потеглихме от Бхаратпур към Агра. По път се отбихме до Фатехпур Сикри – град от XVI век, построен от могулския император Акбар, който обаче, е бил обитаван само 14 години. Според историята, Акбар имал 3 съпруги – индийка, християнка и мюсюлманка, но от нито една от тях нямал дете. Някой му казал за един светец, който можел да му помогне да се сдобие с наследник. Акбар се срещнал с него, получил благословия и малко след това индийката заченала и му родила син. Акбар бил толкова радостен, че в знак на благодарност построил град там, където живеел светецът. След няколко години, обаче, станало ясно, че районът е твърде сух, за да се обитава дългосрочно и градът бил изоставен. Акбар и семейството му се върнали в Агра форт.
Въпреки кратката си история, Фатехпур Сикри е доста добре запазен. Акбар е бил е много толерантен към различните религии и в архитектурата е заложил персийски, християнски, хиндуистки и други символи. Разгледахме с любопитство покоите на трите съпруги и на владетеля, както и залата, в която Акбар е заседавал заедно с министрите си и е провеждал аудиенции. В един от храмовете на комплекса пък станахме неволни свидетели на предложение за брак и споделихме радостта на бъдещата булка!
После се отправихме към Агра. Там първо спряхме за почивка и обяд. От Боряна, нашият прекрасен български гид, освен множеството интересни факти в хода пътуването, научихме, че “гладен турист хоро не играе”. В хода на цялото пътешествието имахме възможност да се храним както в типични ресторанти, в които ядат местните, така и в по-западен тип заведения. Имахме база за сравнение като атмосфера и като начин на приготвяне на традиционните ястия. Храната навсякъде беше леко люта – специално за нас. Защото нещото, което според индийците е люто, по нашите стандарти направо не се яде. Гладни не сме останали никъде. Добре си похапвахме от местната кухня!
Из улиците видяхме типични парадни камионетки, които се използват за сватби и празненства. От тях свири музика по улиците, докато се превозват хората за празника. Индийците също имат обичай да взимат булката от дома й – роднините и приятелите на младоженеца отиват заедно с него. И както ние го правим традиционно с оркестър, те също вдигат врява, но с високоговорители.
Стигнахме до Агра форт. Построен е от император Акбар. Около крепостта има ров, който е бил пълен с крокодили. След крепостните стени е имало друг ров – с тигри. А вътре в крепостта е имало войници. Така, в сърцевината на крепостта Акбар и наследниците му са си живели доста добре, необезпокоявани от външния свят.
Крепостта е военен обект, който и до ден днешен е собственост на индийските военни – те все още излозват 3/4-ти от нея. И само 1/4 от Агра форт е отворена за посетители – дворцовата част. Във вътрешния двор, от червен пясъчник, преминаваме към мраморната архитектура, разпространена широко от Шах Джахан, създателят на Тадж Махал. Владетелските покои са богато декорирани и все още впечатляват с фризовете и фреските си. От мраморните решетки на прозорците се отваря чудна гледка към Тадж Махал, позициониран на брега на Ямуна, една от трите свещени реки в Индия.
Привечер се отправихме към градините Мехтаб Баг, които са създадени от Шах Джахан като място за съзерцаване на Тадж Махал – намират се на отсрещния бряг на реката. Имахме прекрасната възможност да се озовем тук точно по залез! Беше приказно красиво и леко сюрреалистично – един от онези моменти, в които ти иде да се ощипеш, за да провериш дали не сънуваш!
Завършихме деня в чудесен 5-звезден хотел. След като се нагледахме на толкова кралски разкош, ние също се потопихме в една по-луксозна атмосфера.
Автор – Мими Дончева (Home Yoga)